20 maja
Evviva l’arte! Europejska Noc Muzeów ponownie w Centrum Handlowym 3 Stawy!

NOSPR, Muzeum Śląskie, Zamek Piastowski, Radiostacja Gliwice, Fabryka Porcelany, 3 Stawy. To tylko krótka lista śląskich miejsc, które włączyły się w tegoroczną „Noc Muzeów”. 20 maja, po raz kolejny na kulturalnej liście ze swoim programem znalazło się nasze Centrum Handlowe. Na odwiedzających 3 Stawy czekać będzie 100 wybitnych dzieł związanych ze sztuką współczesną. Organizatorzy przygotowali spotkania z artystami, zajęcia plastyczne dla dzieci czy warsztaty rzeźbiarskie. Powstanie także wspólne, współczesne dzieło sztuki na kilkaset pędzli! Na wystawę będzie można przyjechać bezpłatnym busem, kursującym między katowickimi atrakcjami Nocy Muzeów.

Sztuka współczesna ciągle w modzie

W tym roku „Noc muzeów” rozpocznie się 20 maja. 3 Stawy prawdopodobnie jako jedyne w Polsce centrum handlowe po raz drugi stanie się częścią wielkiej rodziny miejsc związanych z kulturą. W sobotę na terenie 3 Stawów odbędzie się bowiem wystawa obejmująca 100 dzieł (obrazów i rzeźb) wybitnych, polskich twórców sztuki współczesnej. W Centrum Handlowym 3 Stawy zostanie zaaranżowana specjalna strefa spotkań, gdzie będzie można napić się kawy i porozmawiać z zaproszonymi artystami. Wśród nich m.in. Agata Otulska, Aleksander Żywiecki, Beata Kolba czy Artur Szołdra. Wymienieni twórcy to cenione nazwiska w polskiej sztuce współczesnej.

Obraz na kilkaset pędzli i warsztaty z Leonardo Da Vincim

Podczas trwania wystawy odbędą się również zajęcia plastyczne i warsztaty malarskie dla dzieci prowadzone przez artystów. Malarze wraz z najmłodszymi klientami centrum handlowego, przez cały dzień będą tworzyli trzy obrazy, które razem złożą się w niezwykły tryptyk. Najmłodsi będą mieli niepowtarzalną okazję wcielić się w rolę współczesnego artysty i tym samym być częścią wspólnego dzieła sztuki. Nie lada gratką dla amatorów artystycznego majsterkowania będą specjalne zajęcia rzeźbiarskie z Arturem Szołdrą, polskim artystą pochodzącym z Ustronia, który przez wielu ekspertów uznawany jest za współczesnego Leonadro Da Vinciego. Jedną z wielu pasji Szołdry jest wykonywanie rzeźb o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami „fantasy”. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne o specyficznym klimacie. Jedno z takich dzieł powstanie właśnie 20 maja w specjalnej strefie rzeźbiarskiej na terenie Centrum. Artysta zaprosi do tworzenia wszystkich zainteresowanych, by wspólnie powstała nietypowa praca związana ze światem marzeń.

Wystawa obrazów w 3 Stawach powstała przy współpracy z Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka w Wiśle, będącego jedną z najważniejszych instytucji w całej Europie prezentujących ten nurt w sztuce. Obrazy będą dostępne dla odwiedzających przez cały dzień (20 maja) w godzinach otwarcia centrum handlowego. Dodatkowe atrakcje Nocy Muzeów w 3 Stawach będą dostępne w godzinach do 12:00 do 19:00.

Partnerzy: organizatorzy Nocy Muzeów, Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle

BEZPŁATNY BUS NA TRASIE DO CH 3 STAWY:

II. MHK Kamienica mieszczańska/Akademia Muzyczna / Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej – Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Centrum Handlowe 3 Stawy – MHK Nikiszowiec – Fabryka Porcelany

3stawy_Noc muzeow_plakat_a1_v3