14-15
maja
Magiczna Noc Muzeów po raz pierwszy w… centrum handlowym Powstanie niezwykłe dzieło „Katowice Miasto Muzyki”

Magiczna Noc Muzeów po raz pierwszy w… centrum handlowym
Powstanie niezwykłe dzieło „Katowice Miasto Muzyki”

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów odbędzie się z 14 na 15 maja. Po raz pierwszy w województwie śląskim, a może i nawet w Polsce, na liście obiektów znajdzie się centrum handlowe. Chodzi o galerię 3 Stawy w Katowicach, gdzie zostaną zaprezentowane, wypożyczone z największego w Polsce muzeum magicznego realizmu, prace polskich malarzy. 4 artystów przez cały dzień wspólnie będzie malowało obraz „Katowice – miasto muzyki”, który zostanie przekazany na cele charytatywne.

Idea „Nocy w muzeach” narodziła się we Francji, która do wspólnej zabawy zaprasza od 2005 roku. Impreza w całej Polsce odbywa się w maju i z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. W Katowicach Noc Muzeów realizuje wspólnie 15 instytucji, m.in. Muzeum Historii Katowic, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Izba Pamięci KWK „Wujek”, Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Katowickiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i Centrum Handlowego 3 Stawy.

Magiczna wystawa surrealizmu

Prawdopodobnie po raz pierwszy w imprezie bierze udział galeria handlowa. W centrum handlowym 3 Stawy w Katowicach 14 maja odbędzie się wystawa ok. 100 dzieł (obrazów i rzeźb) wybitnych, polskich twórców surrealizmu, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Tomasza Sętowskiego, Rafała Olbińskiego, Marcina Kołpanowicza, Artura Kolby czy Jacka Szynkarczuka. Wspomniani artyści są czołowymi przedstawicielami tzw. magicznego realizmu. Wystawa została wypożyczona z powstającego w Wiśle Muzeum Magicznego Realizmu, jednego z największych w Europie muzeów tego kierunku w sztuce.

– Sztuka szuka nowych przestrzeni dialogu z ludźmi. W zwariowanym świecie pracy, kariery, chcemy choć przez chwilę zainteresować go czymś, na co zwykle nie ma on czasu. Chcemy zwrócić jego uwagę na sztukę. Stąd też nasz pomysł, by w Noc Muzeów zorganizować wyjątkową wystawę obrazów i rzeźb. – mówi Agnieszka Nizio, Dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy.

Artyści namalują Katowice – miasto muzyki

W trakcie wystawy 4 artystów: Jarosław Jaśnikowski, Marcin Kołpanowicz, Artur Kolby i Jacek Szynkarczuk wspólnie namalują obraz przedstawiający ich wyobrażenie stolicy woj. śląskiego jako miasta muzyki. Inspiracją dla tej tematyki jest przyznanie Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasto Muzyki. Obraz zostanie przekazany na licytację, z której dochód przeznaczony będzie na cele charytatywne.

W Centrum Handlowym 3 Stawy zostanie zaaranżowana specjalna strefa spotkań (zostaną rozstawione sofy, fotele i stoliki), gdzie będzie można napić się kawy i porozmawiać z artystami. Podczas trwania wystawy odbędą się również zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez animatorów.

Noc muzeów w CH 3 Stawy odbędzie się w godzinach: 09.00 – 22.00

W Katowicach będzie kursował bezpłatny bus na trasach:
I. MHK Kamienica mieszczańska – MHK Dział Teatralno-Filmowy – MHK Dział Grafiki im. Pawła Stellera – KWK „Wujek” – MHK Kamienica mieszczańska
II. MHK Kamienica mieszczańska – Fabryka Porcelany – MHK Dział Etnologii Miasta – Fabryka Porcelany – MHK Kamienica mieszczańska
III. MHK Kamienica mieszczańska – Archiwum IPN (ul. Józefowska 102) – KWK „Wujek” – „Przystanek Historia” (ul. Dworcowa) – MHK Kamienica mieszczańska

Noc Muzeów w Katowicach to wspólny projekt:
1. Muzeum Historii Katowic
2. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
3. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
4. Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
5. Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności –
6. Muzeum Izba Pamięci KWK „Wujek”
7. Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
8. Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej
9. Fundacji Giesche
10. Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
11. Katowickiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków
12. Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach
13. Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach
14. Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec
15. Centrum Handlowego 3 Stawy

Pełny program Nocy Muzeów znajduje się na stronie Muzeum Historii Katowic: www.mhk.katowice.pl

Organizatorzy:

kultura-05052016