15 lutego
Ptaszkowe Love. 15 lutego z okazji Walentynek zbudujemy budki dla ptaków!

W Katowicach budzącą się do życia przyrodę zwiastuje… stukot młotków i dźwięk wkrętarek. Wszystko za sprawą akcji Ptaszkowe Love, w ramach której w Centrum Handlowym 3 Stawy, z miłości do przyrody, powstanie wielka stolarnia. W ten wyjątkowy sposób, jedyny taki na Śląsku, będziemy obchodzić święto zakochanych. 15 lutego wspólnie zbudujemy kilkaset budek lęgowych dla ptaków, a nawet nietoperzy. Gotową budkę każdy będzie mógł wziąć zupełnie za darmo ze sobą i powiesić na drzewie. Dzięki temu pomożemy odtworzyć populację miejskich ptaków. 

Wszystko zaczęło się od legendy – w połowie lutego, pierwsze tony, budzącej się do życia przyrody, nadają miłosne śpiewy ptaków. To właśnie w tym okresie nasi  pradziadowie rozpoczynali budowę budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół. Później wraz z emigracją zwyczaj powędrował w świat, wracając do nas w zmienionej formie jako Walentynki. Adaptując ten zwyczaj zamieniliśmy symbol święta zakochanych – czerwone serce – właśnie na lęgowiska, które budujemy już od czterech lat. 

Nasza własna legenda

Kontynuując tradycję, już w sobotę 15 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy po raz czwarty zabrzmią odgłosy młotków i wkrętarek, zwiastujące nadchodzącą wiosnę i powrót ptaków na miejskie tereny. Przez cały dzień razem będziemy budować budki lęgowe, które rozwieszone zostaną, według uznania mieszkańców m.in. w ogrodach czy na działkach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł przyczynić się do odtwarzania populacji małych ptaków w miastach, których brak schronienia zmusił do emigracji.

Instruktorami montażu będą stolarze z Ośrodka Terapii SPES. To właśnie tam uczestnicy warsztatów, osoby niepełnosprawne intelektualnie, od kilku tygodni przygotowują części składowe do budek.

Atrakcje dla dużych i małych

Będzie też sporo innych atrakcji dla dużych i małych: ciekawe rozmowy z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologiczny kącik dla dzieci wraz z warsztatami sadzenia roślinek Dzieciaki – Sadzeniaki, które przygotował Leroy Merlin. Będzie też mini wystawa kilkunastu rodzajów budek lęgowych, wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

Sowy i nietoperze w Katowicach!

Tym razem postanowiliśmy pomóc również sowom i nietoperzom! Pokażemy tym samym jak różnorodna jest fauna w Katowicach. W tym celu zbudujemy kilka specjalnych, dużych budek dla puszczyków, które coraz częściej pojawiają się w parkach przy miastach. Przewidziane są też domki dla nietoperzy, które w naturalny sposób pomagają nam uporać się z plagami komarów – jest ich szczególnie dużo przy zbiornikach wodnych, takich jakie znajdują się w Dolinie Trzech Stawów. I to właśnie tam powiesimy je razem z Urzędem Miasta Katowice, Zakładem Zieleni Miejskiej i Leroy Merlin.

Ptaszkowe integruje

Do akcji organizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy przyłączyło się Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES i Leroy Merlin, który zapewnia narzędzia do montażu budek.