18 lutego
Ptaszkowe Love, czyli Walentynki jakich jeszcze na Śląsku nie było!

Takich Walentynek jeszcze na Śląsku nie było. Co łączy budowanie budek lęgowych dla ptaków ze świętem zakochanych? Ptaszkowe Love – niezwykła akcja, podczas której każdy chętny będzie mógł stworzyć swoją własną budkę dla ptaków i powiesić ją w dowolnym miejscu, np. w swoim ogrodzie. Łącznie powstanie kilkaset nowych ptasich domków, które pomogą odbudować miejską populację tych zwierząt. Akcja odbędzie się w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach w sobotę 18 lutego od godz. 12 do 18.

Od połowy lutego w całej Polsce rozbrzmiewa miłosny śpiew ptaków. To okres, kiedy przyroda powoli budzi się z zimowego letargu, a pierwsze tony wiosennej melodii nadają właśnie skrzydlate żyjątka. Dlatego – jak głosi legenda – nasi pradziadowie właśnie 14 lutego rozpoczynali budowę budek lęgowych dla ptaków. Wraz z emigracją ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, w zmienionej formie, powrócił do Polski jako święto zakochanych, czyli Walentynki. Czas powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji!

Kilkaset nowych budek dla ptaków
Z okazji Walentynek, we współpracy z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka, Śląskim Ogrodem Botanicznym z Radzionkowa oraz Leroy Merlin w Katowicach, pomożemy odbudować populację małych miejskich ptaków, których brak schronienia zmusił do migracji. 18 lutego Centrum Handlowe 3Stawy zaprosi mieszkańców do wspólnego budowania budek lęgowych. Na pasażu ustawione zostaną stoły, na których znajdą się zestawy do montażu. Akcja rozpocznie się o godz. 12:00. Otworzy ją Waldemar Domański – pomysłodawca idei budowania budek lęgowych. Nad poprawnością montażu czuwać będzie wykwalifikowany stolarz, który z zespołem swoich pomocników poinstruuje jak skonstruować domki dla pierzastych zwierzaków. Wydarzenie zakończy się o godzinie 18:00.

W akcji może wziąć udział każdy – wystarczą dobre chęci i zapał. Budki ufundowało Centrum Handlowe 3 Stawy, a narzędzia do ich montażu zapewnia Leroy Merlin w Katowicach. Dzięki temu, zupełnie bezpłatnie, każdy będzie mógł własnoręcznie zrobioną budkę zabrać ze sobą i powiesić na drzewie w ogrodzie, lesie czy parku.

Za zgodą Zakładu Zieleni Miejskiej część budek zawiśnie na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach. Nad prawidłowym montażem czuwać będą ornitolodzy.

Więcej ptaków – mniej komarów
W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich rodzin.

Ptasi pomysł przyfrunął z Krakowa do Katowic
Akcja budowania budek lęgowych organizowana jest od kilku lat w Krakowie przez Waldemara Domańskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, który zainicjował krakowski projekt obywatelsko–artystyczno–urzędniczy: Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka. W tym roku do wydarzenia włączyło się Centrum Handlowe 3Stawy, dzięki temu ta ekologiczno-edukacyjna akcja rozszerza swój zasięg z Krakowa do Katowic.

Atrakcje zorganizowane w ramach akcji, w godzinach 12:00-18:00:

  • Montaż budek lęgowych
  • Szkolenie – jak prawidłowo montować budkę lęgową
  • Pogadanki Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie
  • Ekologiczny kącik dla dzieci
  • Prezentacja różnych typów budek lęgowych wraz ze zdjęciami ptaków, które się w nich gnieżdżą

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa

Partnerzy: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Leroy Merlin Katowice.

banner_10022017_mini