24 lutego
Start ogólnopolskiej trasy wystawy proekologicznej „NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY”

KATOWICE: Start ogólnopolskiej trasy wystawy proekologicznej „NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY” w CH 3 Stawy

Wystawa, która ma zbliżyć ekologię do ludzi i ludzi do ekologii…

,,Przeciętny mieszkaniec dużego miasta wytwarza około 340 kg śmieci w ciągu roku” – to tylko jedna z informacji, których już dzisiaj (24.02) będziemy mogli się dowiedzieć w CH 3 Stawy. Startuje projekt edukacyjny i wystawa Fundacji Ekologicznej Arka pt. „Nie bądź jednorazowy”, których celem jest ograniczenie ilości odpadów i zachęcanie do ekokonsumpcji. Wystawa trafi do CH 3 Stawy po premierowej prezentacji na ulicy Mariackiej o godzinie 13:00.

Akcja zacznie się od happeningu na ul. Mariackiej ,,Rób Recykling Rytm”, podczas którego uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego SRiN im. W. Korfantego w Katowicach zagrają na instrumentach stworzonych z odpadów. Następnie wystawa będzie dostępna przez 10 dni w CH 3 Stawy.

– Przeciętny mieszkaniec dużego miasta wytwarza około 340 kg śmieci wciągu roku. Torba foliowa, której używamy średnio przez ok. 20 minut robiąc zakupy, rozkłada się na wysypisku śmieci przez kolejne…minimum 200 lat. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. To tylko niektóre z komunikatów, z którymi chcemy dotrzeć do mieszkańców Śląska, a następnie całej Polski – podkreśla Szymon Kułakowski, koordynator akcji ekologicznych Fundacji Ekologicznej Arka.

Wystawa porusza najważniejsze kwestie związane z obowiązkami Polski i Polaków w kwestii zagospodarowania odpadów w Unii Europejskiej. Miejsce organizacji wyprawy jest nieprzypadkowe, dlatego że to właśnie w centrach handlowych konsumenci dokonują wyborów.

– Tego rodzaju działania edukacyjne mają uświadamiać i zachęcać do dokonywania świadomych wyborów. W ten sposób wpłyniemy pozytywnie na swoje najbliższe otoczenie, a w efekcie na całą planetę – dodaje Szymon Kułakowski.

Organizatorzy liczą na to, że wystawa, która łączy interesujące grafiki oraz proste komunikaty trafi do wielu ludzi i wyjaśni oglądającym kwestię ograniczenia ilości odpadów oraz zainspiruje ich do najprostszych działań ekologicznych. Autorką grafik jest Małgorzata Rozenau, uznana artystka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawa będzie eksponowana jeszcze w 9 innych miastach.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do jej zobaczenia i refleksji . Tak wiele zależy przecież od nas samych…

***********************

http://fundacjaarka.pl/

Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A

Pobierz: wystawa-nie-badz-jednorazowy

DSC07265

DSC07266

DSC07267

DSC07268

DSC07269