07-30
września
Zaplanuj swoje last minute

Wycieczki last minute są zwykle kojarzone z bardzo atrakcyjnymi cenowo ofertami wyjazdów, zazwyczaj zagranicznych. Ten rok, szczególnie za względu na komunikaty MSZ, jest wyjątkowo specyficzny pod względem takich ofert – gdyż ich w zasadzie nie ma. Jak wykupić atrakcyjne wakacje i dobrze się do nich przygotować? W tym sezonie strategia jest nieco inna niż zwykle.

Zakupowe last minute

 Bez względu na wybrany przez nas kierunek, szczególnie jeśli jesteśmy przed wakacyjnym wypoczynkiem, warto skorzystać z ostatnich chwil letnich wyprzedaży. Te sięgają często nawet 70% i obejmują właśnie letni wakacyjny asortyment. O czym warto pamiętać przed wyjazdem? Kremy do opalania, kostium kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czy balsamy po opalaniu – te zawsze w bagażu się przydadzą. Warto mieć w zapasie stałą listę zakupów, taki wakacyjny niezbędnik. Wtedy nawet gdy z dnia na dzień podejmujemy decyzję o wyjeździe, łatwiej jest nam sprawdzić, o  jakie przedmioty jeszcze musimy zadbać. Klienci – szczególnie Panowie coraz częściej przychodzą na zakupy z listą pożądanych produktów, Panie robią zakupy bardziej intuicyjnie, częściej decydują się na odstępstwa od zaplanowanej listy – przyznaje dyrektor CH 3 Stawy – Agnieszka Nizio.

Obawy

Aż trzy popularne kierunki, czyli Egipt, Turcja i Tunezja, są wymieniane jako niebezpieczne w komunikatach MSZ w tym sezonie. Sytuacja w tych państwach przekłada się na dostępność miejsc w hotelach europejskich – jest ich dużo mniej – podkreśla Pani Angelika Pawłowska – doradca Klienta biura podróży Itaka w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach. Loty do Tunezji w BP Itaka zostały całkowicie wstrzymane – ze względu na małe zainteresowanie tą destynacją oraz bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć, że wszystkie działania zbrojne na terenie Turcji, są minimum 750 km od kurortów do których wysyłani są turyści. Tak samo w Egipcie zagrożenia nie dotyczą kurortów turystycznych. Te dwie destynacje są dużo bezpieczniejsze od Tunezji, chętniej wybierają je także turyści.

Popularne kierunki

 Ten sezon jest jednak zupełnie inny niż wszystkie poprzednie. Ze względu na panujące wśród podróżujących obawy względem wymienionych wcześniej kierunków, chętniej wybierają oni: Grecje, Hiszpanię i Bułgarię. Przez to, że tak wiele osób zmieniło wcześniej wybrany kierunek (Tunezja, Egipt) na inny, bezpieczny i atrakcyjny cenowo, brakuje miejsc w samolotach, ale i w samych hotelach. Pani Angelika Pawłowska przyznaje – mimo, że w tym roku zadbaliśmy o zwiększenie częstotliwości lotów, szczególnie na takie kierunki jak Bułgaria i greckie wyspy – wciąż jest ich za mało. Polecam nie czekać w tym sezonie na ostatnią chwilę i nie liczyć na oferty 1-2 dni przed wyjazdem. Warto dać sobie przynajmniej tydzień czasu na znalezienie odpowiedniej wycieczki, wtedy zarówno cena, jak i wybrana destynacja będą korzystniejsze.

Must have lista wyjazdowa

Bez względu na to na jaki kierunek się decydujemy, przed wyjazdem warto:

– sprawdzić, czy dokument, który musimy zabrać ze sobą (dowód osobisty, paszport) ma odpowiednio długą datę ważności,

– doczytać o kulturze, zwyczajach i wartych zobaczenia atrakcjach w miejscu do którego się wybieramy,

– kupić odpowiednie kremy z filtrami oraz uzupełnić braki w garderobie, która sprawdzi się w danym klimacie.