Facebook Pixel Code
DZIŚ OTWARTE 9:00 – 21:00

Ptaszkowe love powraca na wiosnę!

Ptaszkowe love powraca na wiosnę!

Rośliny budzą się do życia po zimowym letargu, ptaki przylatują w poszukiwaniu miejsc lęgowych, a Ptaszkowe Love wraca do 3 Stawów! Po rocznej przerwie Centrum Handlowe 3 Stawy już po raz piąty zmieni się w największy warsztat stolarski w Polsce. Już 26 marca w CH 3 Stawy wybrzmi symfonia młotków i wkrętarek, podczas której pod czujnym okiem stolarzy z niepełnosprawnością intelektualną z Ośrodka Terapii SPES, kilka tysięcy mieszkańców z całego regionu zbuduje budki lęgowe dla ptaków. Gotową budkę każdy będzie mógł zabrać ze sobą i powiesić w ogrodzie lub na działce. Celem wydarzenia jest odbudowa populacji miejskich ptaków, które przez brak schronienia zostały zmuszone do emigracji.

21 marca rozpoczęła się najbardziej wyczekiwana pora roku – wiosna. Po mroźnej i ponurej zimie, nadszedł wreszcie czas dłuższych i cieplejszych dni, przyjemnych promieni słońca oraz śpiewu ptaków. Miejskie sikorki, jerzyki czy wróble, które można na co dzień spotkać w Katowicach, mierzą się z problemem braku schronienia. Nie mają miejsca, w którym mogą założyć rodzinę i zadbać o jej bezpieczeństwo. Chcąc wyjść temu naprzeciw, CH 3 Stawy zachęca mieszkańców miasta do budowy budek dla miejskich ptaków, które dzięki temu będą mogły osiedlić się w najbliższej okolicy. Oprócz miłego dla ucha ćwierkania, ci mali powietrzni towarzysze są niezwykle pożyteczne dla człowieka. Zjadają bowiem muchy i uciążliwe komary. Dając im coś od siebie (budki lęgowe), można stworzyć dla nich przyjazne środowisko!

Szkolenie z montażu budki i spotkanie z ornitologiem

Podczas wydarzenia niepełnosprawni uczestnicy Ośrodka Terapii SPES będą pokazywać wszystkim uczestnikom, jak zmontować budki z elementów, które sami przygotowali w przeciągu ostatnich tygodni. Ale to nie wszystko! Każda osoba ciekawa ptaszkowego świata, będzie mogła obejrzeć wystawę różnego rodzaju budek lęgowych stworzonych przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, wraz ze zdjęciami zwierzątek w nich mieszkających. Całą gamę ptasich piór (a tych jest naprawdę wiele w przeróżnych kształtach, rozmiarach i kolorach) zaprezentuje z kolei Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Dodatkowo w wydarzeniu weźmie udział ornitolog, który opowie o ptasim świecie, o tym, dlaczego tak ważne jest budowanie domków dla skrzydlatych przyjaciół i jak ich obecność pozytywnie wpływa na ludzi.

Wszystko odbędzie się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, stanowiska będą ustawione od siebie w odpowiedniej odległości, każdy uczestnik otrzyma rękawice ochronne oraz jego obowiązkiem będzie założenie maseczki. Po każdym montażu zarówno stanowisko, jak i narzędzia będą dezynfekowane.

I jeszcze konkurs!

Wszyscy, którzy będą chcieli sprawdzić się w roli opiekuna ptaków, będą mogli wziąć udział w specjalnym konkursie. Zwycięzca zaopiekuje się ptakami w Śląskim ZOO, gdzie przyjrzy się ich różnym gatunkom z bliska, pozna ich zwyczaje żywieniowe i ciekawostki dot. ich życia. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy stanąć na ściance foto, która będzie dostępna podczas akcji Ptaszkowe Love w Centrum Handlowym 3 Stawy, nagrać krótki film z odpowiedzią na pytanie „Dlaczego wziąłeś udział w akcji Ptaszkowe Love” i opublikować go pod postem konkursowym na profilu 3 Stawy na Facebooku. Najciekawsze zgłoszenia zostaną również nagrodzone kartami podarunkowymi na zakupy.

Partnerami organizowanej piątej edycji akcji Ptaszkowe Love są Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie oraz Ośrodek Terapii Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES.

REGULAMIN KONKURSU